En son Volvo S90’ın bundan tam 20 yıl önce üretildiğini ve Volvo 900 Serisinin 1996 yılında isminin değişmesi sonucu S90 olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? 20 yıl sonra yeniden doğan Volvo S90 eskisinden çok daha klas…
Klas olduğunu söylememin sebebi şu: ona şöyle bir bakın, BMW 5 Serisinden, Mercedes-Benz E, Audi 6 ve Jaguar XF’den çok farklı görünüyor. 

Volvo XC90 ile birlikte tüm dünyaya artık bundan sonra kendi yoluna gideceğini duyurdu. S90 ile de zengin İsveç geçmişini unutmadan, yalın ve yenilikçi tasarımıyla aklımızı nasıl alabileceğinin altını çiziyor.

Farklı Tasarım Ne Demek?
Volvo XC90’ın ön farlarını gördüğümde onlara bayılmıştım. Volvo kendine özgü led farlara İsveç’in efsane figürü Thor’un çekici diyor. Thor’un çekici lüks sedan S90’da da yerini almış ve bana sorarsanız güzelliğinin yüzde 40’ı aracın ön tarafında toplanmış.

Yeni Volvo S90’ın şıklığı ve rakiplerinden görünüm farklılıkları onu yolda çok daha fazla dikkat çeker hale getiriyor.
Sakinlik!

Yeni Volvo S90 içeride sizi öyle iyi ağırlıyor ki, aşağıya inmek hiç istemiyorsunuz. Bu onun diğer bir klas özelliği; ‘sunduğu sakinlik’. Rakipleriyle fark yarattığı ana noktalardan biri de bu.

İşte bu yüzden Volvo bizi lansman için Anadolu bozkırının ortasındaki Bayburt, Baksı Müzesi’ne getirdi. 
Volvo Car Turkey Pazarlama ve PR Direktörü Ebru Ekşi Akınoğlu neden Baksı Müzesi’ni tercih ettiklerini şu sözlerle özetledi: “Bir yanda “2020 yılı itibariyle yeni bir Volvo içinde kimse ciddi bir şekilde yaralanmayacak veya hayatını kaybetmeyecek” hedefindeki Volvo Cars… Diğer yanda Anadolu’da az nüfuslu bir şehirde; şehirden uzak, bozkırın ortasında imkânsızı hayata geçirmiş olan bir çağdaş sanat müzesi… Otomotiv dünyası için iddialı olan söylemimizden ilham alarak, yeni modelimiz Volvo S90'ın test sürüşünü Anadolu’da iddialı bir hayalin gerçeğe dönüştüğü Baksı Müzesi’nde gerçekleştirmek istedik. Volvo’nun gelecek teknolojilerinin başlangıç noktası olan Yeni S90, Anadolu’nun uçsuz bucaksız topraklarında, sadeliğin içindeki bir mücevher gibi başrolde olmasını arzu ettik”.
Evet, Baksı Müzesi’ni en iyi anlatan kelime ‘sakinlik’. Bu anlamda otomotiv endüstrisi lansmanları boyunca bu kadar ince düşünülmüş, ürün ile lansman lokasyonunun bu kadar iyi örtüştüğü bir örnek daha görmedim.

İstanbul’dan Trabzon’a gittiğimiz ve Trabzon’dan da Bayburt’a kadar harika yollarda kullandığım S90’ın test sürüşü tecrübesi, SUV XC90 ile aynı mekanikleri paylaştıkları için elbette iyiydi. Özellikle Trabzon’un yüksek dağlarına tırmanırken 235 beygirlik motoru 480Nm tork ile uçuran Volvo hiç zorlanmıyordu. 2 litre dizel turbo-şarjlı motor, turbo devreye girene kadar ‘powerpulse’ denen teknolojiyle arada ihtiyaç duyulan ekstra itiş gücünü sağlıyor. Bu gerçekten ciddi ivmelenme gereken sollamalarda kendi gösteren bir teknoloji ve sizi güvende hissettiriyor. 
Sürüş deneyimi BMW 5 Serisi kadar çevik, fakat rakip Jaguar XF’in sürüş tecrübesinin daha iyi olduğunu söylemem gerekiyor.

Klas diğer bir özelliği de opsiyonel 1400 watt’lık Bowers & Wilkins müzik sistemi. 
XC90’dan alıştığımız dikey ipad görünümlü infotainment ekranı, bir kere kullanmaya alıştınız mı, çok ergonomik.

Sonuç:

Volvo’nun XC90’daki yeni genlerini ve başarısını sedan S90’a da geçirdiğini söylemem lazım.
Anadolu’nun bozkırında kullandığımız Volvo S90’lar D5 dizel motor, 235hp ve 4x4 (AWD) özellikliydi. Dört çeker özelliği S90’ı neredeyse hep yolda tutuyor, kaydırmak için ciddi anlamda çaba sarf etmeniz gerekir.
Premium sedan Volvo S90 dünya çapında profesyonel otomobil tasarımcıları tarafından 2015 yılının En İyi Üretim Otomobili Tasarımı (Production Car Design) ödülüne layık görülmüştü. 

Ülkemizde 24 Mayıs itibariyle 102 adet ön sipariş alan Yeni Volvo S90, D5 AWD motor ile 291.540TL başlangıç fiyatıyla satışta. Bu yıl 350 adet kota sınırı olan ülkemizde şimdiden 100 adet satılması talebin en az yeni lüks sedan S90 kadar iyi olacağını göstermekte.


Tunç Altınbaş, taltinbas@dr.com 


Paylaş :
 
Kategori : Otomobil | Hafif ticari | Motosiklet | Kiralık | Mağaza | Autoshow | Sıcak haber
Diğer haberler
Porsche’nin tahtını sallamaya geldi
600 beygirlik yeni Aston Martin’i Türkiye’de ilk kez ben test ettim. Porsche 911 mi Aston Martin DB11 mi? Test tecrübesinin cevabı tek: Aston Martin!
26 Aralık 2016  |  13:54
Stüdyosu otomobil olan televizyon programı geliyor!
30 Ekim Pazar günü çoğumuzun Pazartesiye hazırlık için evde olduğu saat 17.20 Habertürk’de, stüdyosu otomobilin içi olan yepyeni bir televiz...
26 Ekim 2016  |  11:00
Jaguar’ın ürettiği ilk SUV yollarda
İlhamını efsane spor Jaguar F-TYPE'tan alan yeni Jaguar F-PACE, Jaguar markasının spor otomobil genlerine sahip ilk SUV modeli. Kırmızı rengiyle teste gelen yeni F-PACE İstanbul yollarınd...
24 Ağustos 2016  |  11:24
Tüm haberler