Haberler
Kategori : Car | LCV | Motorcycle | Rental | Gallery | Autoshow | Spotlight
83bin Euro’ya başka hangi Premium dört çekeri alabilirsiniz? Bir liste yapın. Bu listenin içinden spor bir otomobil gibi davranan lüks dört çeker SUV’ları ayıklayın. Hangisi kaldı? Elbette sadece yeni Jaguar F-PACE. Çünkü başka hiçbir marka bu fiyata üst sınıf spor sürüş tecrübesi sunan bir dört çeker çıkaramıyor. 

Hiç aklınıza gelir miydi Jaguar’ın yerden bir hayli yüksek bir dört çeker üreteceği? Jaguar markası denildiğinde aklımızda hep arka koltuklarında gazete okunan geniş, makam şoförüyle kullanılan bir marka gelirken şimdi Alman BMW ve Mercedes’e gece kâbusları yaşatan genç bir spor markadan bahseder olduk.

Jaguar F-PACE Rakiplerinden 10 Yıl Sonra Geldi
Jaguar’ın ilk SUV modeli F-PACE, Audi, BMW ve Porsche’nin rakip SUV’larından 10 yıl sonra pazara giriş yaptı. Fakat bu gecikme kimin umurunda, SUV satışları tüm dünyada beklenmedik şekilde artmaya devam ediyor ve inanmayacaksınız ama Jaguar’ın kendi adası İngiltere’de daha F-PACE yollara çıkmadan tam 2,500 adet satış yapılmış.

Jaguar F-PACE’in yerden yüksekliğini ölçtüm. Tam tamına 213mm ve bu rakam efsane off-road modeli Land Rover Discovery Sport ile aynı. Dolayısıyla o, sizi kötü havalarda dağ başındaki evinize götürebilecek kadar bir Land Rover ama aynı zamanda şehirde kullandığınızda tüm gözlerin üzerinizde olmasını da sağlayan çok seksi bir Jaguar.

Porsche Macan’dan Daha Büyük!
Yeni Jaguar F-PACE rakibi Porsche Macan’dan daha büyük ve elbette ağabey Cayenne’den daha küçük boyutlarda. Aynı zamanda %80’i alüminyum olan yapısından dolayı Macan’dan yaklaşık 100kg daha hafif. 

Ayrıca P-PACE’in içi de gayet geniş. Bunun ana sebebi tasarımından gelen uzun dingil mesafesi. Bu da benim boyumda (190cm) üç yetişkinin arka koltuklarda rahatça oturabilmesini sağlıyor.

Spor SUV Olur mu?
Evet olur. Jaguar F-PACE spor bir otomobili SUV görüntüsünde yaratmış. Virajlarda yerden yüksekliğini hiç hissettirmiyor. Elbette spor bir Jaguar F-TYPE değil ama F-TYPE baz alınarak tasarlanmış, bir çok iç ve dış unsuru F-TYPE ile ortak. Eğer çok lüks ve dikkat çeken bir dört çeker arıyorsanız pazarda açık ara paranızın alabileceği en iyisi Jaguar F-PACE. 

Sonuç olarak F-PACE kanımca dünya çapında şimdiye kadar üretilmiş en iyi gözüken SUV. Eminim bu fiyatlarla Jaguar’ın en çok satan yeni modeli olacaktır.

Tunç Altınbaş, taltinbas@dr.com